Október je prvým jeseným mesiacom, v prírode začína čas vegetačného pokoja, badateľne klesajú nočné a denné teploty, s výskytom častých ranných mrazíkov. Ak sú denné teploty okolo 10 °C, a následne nočné teploty klesnú pod túto hranicu, včely sa zhlukujú v medziplástových uličkách do tzv. zimného chumáča.
Aj mne odišli tri včelstvá…, jedno patrilo k najsilnejším.
aj mne odišli tri najsilnejšie a “pačmagy”zostali doteraz si to neviem vysvetliť lebo rabovkov to určiťe nebolo
mne doteraz odisli 3 vcelstva a som presvedceny ze kliestik to nebol. Ostatne vcelstva sa mi zdaju tiez slabsie, ale moze to byt tym ze ich mam v dvoch B-ckach a su roztiahnute lebo je extremne teplo na oktober.
Marek
Ťažko sa dáva odpoveď, na príčinu úhynu [i]silných včelstiev[/i]. Presnú príčinu by snáď dokázal iba laboratórny rozbor.
Ja zo svojej praxe a s rozhovormi so včelármi mám skôr dojem, že liečba je v mnohých prípadoch podceňovaná. Kyselina mravčia je aplikovaná nesprávne, Gabon vkladaný neskoro, Avartin tiež zle aplikovaný atď. Ja takéto straty (teraz je 16_10_2007) na včelstvách nemám…
Ono zase netreba byť [i]veľkým optimistom[/i] a myslieť si, že nás CCD nejako obíde. Vlani straty hlásili aj okolité štáty (Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko…). Príčinou bol ako je známe z amerického výskumu – vírus – izraelská paralýza včiel. Všetko zase zvaľovať na Varroa d. by bolo veľmi idealistické….
Zdravotnú situáciu včelstiev by sme mali poctivo sledovať počas celého roka a najmä pri pravidelných prehliadkach plodu…. 🙄
Napriek tomu, že som liečil počas mesiaca júla kyselinou mravčou, medníky som zhodil v prvej polovici mesiaca augusta ,zúžil letáče do polovice septembra som mal na včelnici 50% straty včelstiev. Myslím si ,že to neni klieštik ale niečo iné. Podobné problémy majú mnohí moji priatelia včelári. Ako prvé padli tie najsilnejšie a najroduktívnejšie včelstvá a tí tkz. žebráci ostali.