Slúžil som ako aktívny rotmajster v čsl. armáde v roku 1926 som onemocnel na nervovú chorobu. Bol som daný do penzie, pretože som nebol schopný žiadnej práce a odsťahoval som sa do svojej rodnej dedinky. Lekári mi odporúčali, aby som sa zamestnával nejakou ľahkou prácou. Vyvolil som si včelárstvo.

2 myšlienky k článku “Zo zápiskov môjho včelárenia”
  1. Nerozumím v čem byli vědomosti moderní. Včelaře, který popisuje své pořízení stojánků, medný zisk v horizontu doby znám spousty. Moderní byly jiné novinky té doby a takový článek je pouze výpovědí jednoho přispěvatele, který chtěl podle mě ukázat nato, že život mu přináší vzhledem k jeho chorobě i výhody v pohodě v zájmu včelařství.

    Jde vidět z článku, že včelařství bylo natom tak podobně, jako dnes. Spousty rámkových mír, závist a "přátelská" pomluva když se někomu zadaří, "včelaře", který nemění plásty, předražené úly,(výhodnější byla vždy samovýroba), a fantastická snůška, když se podaří rok. O kráse rojochytačství ani nemluvím. Cenu medu ani nekomentuji.

    Taková novinka té doby (1933) byla v čechách ta, že byla zakoupena Křemencovka, rsp. po 40 ti letém střádání včelařských spolků byl zakoupen objekt na Křemencové ulici.

    Abych neopomenul informace z Moravské včely, tak msgr. Adamec zrovna působil v Bystrci(1931) kde se nechal vyfotit na své včelnici a hned vedle fotky se rozebírá za jak výhodně podávat krmivo pro zimování. Zcela určitě stojí i za zmínku návštěva T.G. Masaryka ve výzkumném ústavě včelařském v Židlochovicích.

  2. Tento článok z roku 1932 by Ste mali hodnotiť známkou 5, pretože nehodnotíte L.Šebošíka (i keď si i on zaslúži odmenu a to taktiež najvyššou známkou) ale o to, že bol napísaný krátko po po I. svet. vojne a viete aká bola vtedajšia vzdelanosť našich ľudí. Pripustite, že tento včelár bol múdry včelár, jeho vedomosti na tú dobu boli mimoriadne moderné. A čo poviete na jeho výnosy a pritom nekočoval 76 rokov po ňom mnoho včelárov také výsledky nedosahuje a nevčeláril v úľoch amerického systému (znovu pripomínam, že nebojujem proti NN), čo len dokazuje, že nie úľ, ale hlavne včelár, ktorý dá včelám to čo potrebujú a čo zdôrazňujem je teplo rovná sa dobré počasie od skončenia zimy po ukončenie znášky a dostatok medných zdrojov v blízkosti včelnice. A my si myslíme, že včelárenie sme vymysleli len nedávno. Anton

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

29 − = 22

error: Obsah je nedostupný !!!