Nová štúdia ukazuje, že úhyn včiel medonosných možno výrazne znížiť zabezpečením, aby sa liečba parazitického roztoča Varroa uskutočňovala v určitých časových intervaloch.
Roztoče patriace k druhu Varroa destructor sa živia larvami včiel a môžu zničiť včelstvá, ak sa neošetria v kľúčových momentoch, aby sa znížilo alebo odstránilo zamorenie.
Výskumníci však zistili, že viac ako tretina včelárov, ktorí sa zúčastnili na prieskume v Anglicku a Walese, sa odchyľuje od odporúčaných pokynov na ošetrenie vrátane aplikačných okien.
Ich práca uverejnená v časopise Entomologia Generalis má názov „Rozsiahla štúdia dodržiavania liečby Varroa destructor vo včelárstve“.
Zistili, že včelári, ktorí nesprávne načasovali liečbu roztočov Varroa, zaznamenali väčšie straty včelstiev, pričom tento účinok sa prejavil v širokom spektre liekov.
„Hlavným zistením bolo, že hlavná príčina úhynu včiel medonosných by sa teoreticky dala pomerne ľahko znížiť,“ povedal Dr. Thomas O’Shea-Wheller, hlavný autor štúdie z University of Exeter.
„Veľa hovoríme o stratách včelstiev v súvislosti s novými chorobami a novými hrozbami, ale toto je niečo, čo sme mali celý čas pod nosom.“
Výskumníci použili databázu BeeBase Národnej včelárskej jednotky – register včelárov v Anglicku a Walese – na analýzu údajov od 4 339 včelárov v 37 okresoch, ktoré zahŕňajú celkovo 18 700 včelstiev z rokov 2016 až 2020.
Skúmali rozsah liečby Varroa, ktorú včelári používali, spôsob, akým túto liečbu aplikovali, a aký vplyv to malo na prežitie včelstiev a výnos medu.
Zistili, že straty včelstiev sa dali predpovedať nielen podľa typu liečby Varroa, ktorú včelár použil, ale aj podľa úrovne dodržiavania odporúčaného režimu liečby.
„Hoci včelári často liečia proti Varroa, značná časť z nich vynecháva kľúčové časové body, a tak dochádza k vyšším stratám, ako sa očakávalo,“ uviedol Dr. O’Shea-Wheller.
Dr. O’Shea-Wheller vysvetlil, prečo je načasovanie liečby Varroa také dôležité: „Počet roztočov narastá počas sezóny po akejsi exponenciálnej krivke. Musíte sa na to zamerať v kľúčových okamihoch, aby ste dosiahli efektívnu kontrolu.
„Ak ich vynecháte a ošetrenie aplikujete príliš skoro alebo príliš neskoro, potom sa vám nepodarí správne potlačiť populáciu roztočov a ich rast bude pokračovať bez kontroly. Zmeškanie odporúčaného okna na ošetrenie je podľa mňa najväčšou príčinou zlých prognostických výsledkov a s tým spojeného úhynu včelstiev.“
Dr. O’Shea-Wheller varoval, že odchýlenie sa od odporúčaných pokynov na liečbu Varroa môže viesť aj k tomu, že roztoče si vyvinú zvýšenú rezistenciu.
„Varroa je už niekoľko rokov hlavnou príčinou úhynu včiel a zdá sa, že sme v akýchsi pretekoch v zbrojení, pretože roztoče sú čoraz odolnejšie voči akaricídom. Podobne ako pri antibiotikách je dôležité používať prípravky proti Varroa presne podľa pokynov, pretože nesprávne načasovanie, predávkovanie alebo poddávkovanie môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku rezistencie roztočov.“