Kanadskí včelári čelia vážnemu problému – nedostatku včiel na opelenie poľnohospodárskych plodín.

Podľa najnovších údajov musela krajina v roku 2024 doviesť rekordné množstvo včelích rodín zo zahraničia, aby pokryla potreby pestovateľov ovocia, bobúľ a iných plodín závislých od opeľovania. Tento krok zdôrazňuje narastajúce výzvy spojené so zmenou klímy, chorobami včiel a vysokými úhynmi včelstiev počas zimných mesiacov.

Hlavným dôvodom dovozu je pokles miestnych včelích populácií. Experti uvádzajú, že kanadské včely trpia kombináciou faktorov: dlhé a tuhé zimy, roztoč *Varroa destructor*, pesticídy a nedostatok prirodzenej potravy spôsobený intenzívnym poľnohospodárstvom. Včelári hlásia straty až 30–40 % svojich včelstiev každú zimu, čo je výrazne nad udržateľnou úrovňou 15 %. Napríklad provincia Britská Kolumbia, známa produkciou čučoriedok, stratila v posledných rokoch tisíce včelstiev, čo ohrozuje jej poľnohospodársky sektor.

Na pokrytie deficitu Kanada dováža včely predovšetkým z Austrálie a Nového Zélandu, kde je sezóna opačná a včelstvá sú dostupné počas kanadskej jari. V roku 2024 bolo importovaných viac ako 250 000 včelích pakiet, čo predstavuje nárast o 20 % oproti predchádzajúcemu roku. Tieto boxy obsahujú kráľovnú a asi 10 000 robotníc, ktoré sú okamžite nasadené na opeľovanie. Hoci tento dovoz pomáha zachrániť úrodu, prináša aj riziká – zavlečenie nových chorôb a parazitov, ktoré by mohli ďalej oslabiť miestne populácie.

„Sme v začarovanom kruhu,“ uviedol John Hamilton, predseda Asociácie včelárov Britskej Kolumbie. „Dovoz je krátkodobým riešením, ale musíme pracovať na obnove našich vlastných včelstiev.“ Experti navrhujú investície do výskumu odolných včelích kmeňov, zlepšenie manažmentu včelstiev a obmedzenie používania pesticídov, ako sú neonikotinoidy, ktoré sú v Kanade stále povolené napriek ich dokázanému negatívnemu vplyvu na včely.

Ekonomický dopad je značný. Opeľovanie včelami prispieva do kanadského poľnohospodárstva ročne viac ako 5 miliardami dolárov. Bez dostatku včiel by mohli ceny ovocia a zeleniny vzrásť, čo by zasiahlo spotrebiteľov. Dovoz včiel však zvyšuje náklady včelárov – jeden box stojí približne 200 CAD, čo spolu s prepravou a karanténnymi opatreniami zaťažuje ich rozpočty.

Kanadská vláda zvažuje podporu včelárstva formou dotácií a výskumných grantov. Medzitým environmentalisti vyzývajú na ochranu prirodzených biotopov, ktoré by poskytli včelám viac potravy a posilnili ich imunitu. Situácia v Kanade je varovaním pre iné krajiny – bez udržateľných riešení môže globálna závislosť na včelách viesť k potravinovej kríze.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

+ 2 = 3
Powered by MathCaptcha

error: Obsah je nedostupný !!!