Nová štúdia poukazuje na odlišné účinky vystavenia neonikotinoidným pesticídom v rôznych častiach tela čmeliakov, čo vysvetľuje, prečo majú pesticídy rôzne škodlivé účinky, a zdôrazňuje potrebu citlivejšieho testovania bezpečnosti. Štúdia poukazuje na všadeprítomné účinky „podobné starnutiu alebo rakovine“.

Nová štúdia poukazuje na odlišné účinky vystavenia neonikotinoidným pesticídom v rôznych častiach tela čmeliakov, čím vysvetľuje, prečo majú pesticídy rôzne škodlivé účinky, a zdôrazňuje potrebu citlivejšieho testovania bezpečnosti.

Výskumníci z Queen Mary University of London zistili, že neonikotinoidný pesticíd klotianidín narúša rôzne časti tela čmeliakov nápadne odlišným spôsobom. Nová štúdia vedcov ukazuje, že vplyv pesticídov nie je ani zďaleka jednotný a ovplyvňuje mozog, nohy a tkanivá podobné obličkám rôznym spôsobom, ktorý narúša základné funkcie jednotlivých tkanív.

Rozdielne vplyvy na rôzne tkanivá

Vystavením čmeliakov reálnej dávke klotianidínu v teréne vedci zistili dramatické rozdiely v aktivite génov v rôznych telesných tkanivách – 82 % zmien v aktivite génov bolo tkanivovo špecifických.

„Každé tkanivo, ktoré sme skúmali, bolo vážne ovplyvnené pesticídom,“ vysvetľuje profesor Yannick Wurm. „Vplyv vystavenia pesticídom na celé telo pomáha vysvetliť mnohostranné problémy, ktoré majú vystavené včely, od porúch pohybu až po zníženú schopnosť učenia a oslabenú imunitu.“

Neonikotinoidné pesticídy, ako napríklad klotianidín, sa vo veľkej miere používajú na ochranu plodín pred škodcami. Predchádzajúci výskum však ukázal, že aj nízke dávky môžu ohroziť prežitie užitočného hmyzu. V tejto štúdii výskumníci použili molekulárnu diagnostiku s vysokým rozlíšením – bežne používanú v biomedicíne, ale zriedkavo v otázkach životného prostredia – na určenie špecifických molekulárnych dráh narušených vystavením pesticídom. Napríklad, zatiaľ čo mozgové gény zapojené do transportu iónov boli ovplyvnené, zadné stehenné kosti (kľúčové pre pohyb) vykazovali zmeny v génoch špecifických pre svaly a aktivita detoxikačných génov Malpighiových kanálikov (funkčná obdoba obličiek) sa znížila.

„Zistenia naznačujú, že tradičné hodnotenia rizík pesticídov, ktoré často prehliadajú poškodenie špecifického tkaniva, plne nezachytávajú subletálne vplyvy na opeľovače,“ hovorí Dr. Federico López-Osorio, spoluautor štúdie.

Závažné dôsledky špecifické pre tkanivá sú výzvou na konanie

Výskumníci zdôrazňujú, že tieto zmeny, podobné modelom pozorovaným pri starnutí a rakovine, naznačujú hlboké ohrozenie zdravia včiel – škodlivým spôsobom ovplyvňujú každé tkanivo.

„Používame pesticídy bez toho, aby sme plne pochopili ich účinky na užitočný hmyz – opeľovače,“ povedala vedúca autorka Dr. Alicja Witwicka. „Naše zistenia ukazujú, že každé tkanivo je ohrozené spôsobom, ktorý podkopáva jeho životne dôležitú úlohu, a preto sú účinky také ničivé a rozsiahle. Tento výskum je výzvou k činom, aby sme prehodnotili spôsob hodnotenia, regulácie a aplikácie pesticídov, a to nielen na ochranu opeľovačov, ale aj ekosystémov, ktoré sú od nich závislé.“

Táto štúdia zdôrazňuje naliehavú potrebu prehodnotiť postupy bezpečnosti pesticídov, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu prirodzených opeľovačov – druhov, ktoré sú nevyhnutné na produkciu mnohých druhov ovocia a orechov, ktoré konzumujeme, a na zachovanie biodiverzity. Prichádza v čase, keď sa občania a vlády na celom svete čoraz viac zaoberajú stratou biodiverzity a stanovujú si ambiciózne ciele na zvrátenie poklesu a obnovenie zdravia ekosystémov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

2 + 8 =

error: Obsah je nedostupný !!!